Ogólne wskazówki

  1. Opisz i zatytułuj swój test adekwatnie do zawartości. Postaraj się nadać testowi unikalny tytuł. Opis testu powinien mieć od 1 do kilku zdań. Dodaj też tagi (słowa kluczowe), które najlepiej opisują test. Im więcej informacji umieścisz, tym łatwiej będzie innym użytkownikom znaleźć Twój test.
  2. Umieść test w odpowiedniej kategorii. Jeśli test nie pasuje do żadnej z istniejących kategorii - utwórz nową. Staraj się nie nadużywać tej ostatniej możliwości. Przykładowo, jeśli istnieje kategoria hiszpański, nie ma potrzeby dodawania nowej hiszpański - tłumaczenia.
  3. Staraj się formułować pytania tak, aby odpowiedzi nie przedawniały się z upływem czasu. Przykładowo, zamiast pytać: Ile lat ma Lech Wałęsa? zapytaj: W którym roku urodził się Lech Wałęsa?
  4. Zadbaj o to by test miał odpowiednią liczbę pytań. Test z 2 pytaniami może się okazać za krótki. Z kolei rozwiązywanie testu z 200 pytaniami może być nużące.
  5. Staraj się by odpowiedź, którą musi wpisać osoba rozwiązująca test, była w miarę krótka (najlepiej 1 do 4 słów). Wymaganie wpisywania całych zdań to nie najlepszy pomysł ze względu na specyfikę aplikacji, która wymaga 100%-owej zgodności odpowiedzi. Im dłuższy tekst do wpisania, tym większe prawdopodobieństwo popełnienia literówki. Rozwiązywanie tego typu testów może okazać się męczące.
  6. Jeżeli pytanie dopuszcza kilka poprawnych odpowiedzi - uwzględnij wszystkie możliwe warianty. Przykładowo, pytanie: Stolicą jakiego państwa jest Berlin?, odpowiedzi: 1)Niemcy, 2)RFN.
  7. Nie musisz umieszczać w prawidłowych odpowiedziach wariantów różniących się tylko wielkością liter (np. RFN, rfn, Rfn). Osoba rozwiązująca test może sobie ustawić ignorowanie wielkości liter.
  8. Unikaj błędów w odpowiedziach. Bezspornie najlepszą metodą na sprawdzenie czy w teście są błędy jest jego samodzielne rozwiązanie przynajmniej raz.
  9. Tworząc testy miej na uwadze prawa autorskie. Ludzie nie lubią, gdy ktoś korzysta z ich pracy bez pytania o zgodę.
Powrót do strony głównej
aABCTu znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. bBLOGCzytaj bloga! Wszystko o serwisie i dużo więcej! cCO NOWEGO?Jak powstaje TestoManiak? Historia serwisu i nowości.