Formatowanie pytań – indeks dolny i górny

Ponieważ pojawiają się co jakiś czas testy zawierające formuły matematyczne i wzory chemiczne, postanowiłem nieco ułatwić formatowanie pytań.

Teraz oprócz pogrubienia, kursywy i podkreślenia można używać indeksów. Wystarczy zaznaczyć fragment pytania i kliknąć odpowiednią ikonę po prawej stronie.

 

 

 

 

 

 

 

 

A oto przykładowy test zawierający indeksy dolne:

Wzory chemiczne – tlenki

Jeżeli coś by się jeszcze przydało przy formatowaniu pytań, proszę o sugestię.

Obserwowanie użytkowników

TestoManiak ma już prawie 1000 użytkowników a ich liczba ciągle rośnie. Testów też jest coraz więcej. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Czy można dostawać powiadomienia o nowych testach dodawanych przez konkretne osoby? Tak! Wystarczy je tylko obserwować. W tym celu trzeba najpierw przejść do profilu użytkownika. Są dwa sposoby:

  1. Możesz kliknąć w link prowadzący do profilu użytkownika (znajduje się on na przykład na stronie testu).
  2. Możesz wpisać w przeglądarce adres zgodnie ze wzorem https://www.testomaniak.pl/profil/NAZWA_UZYTKOWNIKA.

Będąc już na stronie profilu użytkownika, kliknij Obserwuj. Od tej pory w swojej skrzynce znajdziesz powiadomienie po każdym nowym teście dodanym przez obserwowanego użytkownika.

Grupowanie testów w kursy

Czasem kilka testów tworzy pewną logiczną całość. Teraz dla ułatwienia możesz tworzyć kursy, które zawierają szereg testów.

W bazie testoManiaka jest już kilkaset testów. Dotarcie do niektórych może być kłopotliwe, zwłaszcza gdy są słabo opisane (jak zwykle zachęcam do szczegółowego opisywania testów).

Przy tworzeniu nowego testu lub przy edycji istniejącego możesz zaznaczyć, do jakiego kursu należy:

 

Dzięki kursom możesz zgrupować kilka podobnych testów na jednej stronie (do której prowadzi jeden adres URL).

 

Poszczególne kursy znajdą się także na stronie Twojego profilu:

Kiedy używać kursów? Jeśli na przykład przy okazji każdego rozdziału podręcznika publikujesz test sprawdzający słówka, połączenie takich testów w kurs będzie uzasadnione. Możesz też chcieć, aby kilka testów rozwiązywała pewna grupa uczniów. Zamiast podawać im nazwy/adresy poszczególnych testów, połącz je w kurs i podaj im nazwę/adres kursu.

 

 

Błędy w testach – c. d.

TestoManiak wraca po wakacyjnej przerwie. Na początek nowa funkcja związana ze zgłaszaniem poprawek w pytaniach testu.

Każdy użytkownik, widząc błąd w teście, może zasugerować poprawkę. Zostanie ona następnie zgłoszona autorowi testu, który wprowadzi ją lub nie. Tam, gdzie autor tego nie zrobi, przed błędami w pytaniach testu możesz się ustrzec zaznaczając opcję Pomiń pytania z błędami. Czasami test jest przydatny i warto go rozwiązać mimo kilku literówek popełnionych przez autora.

Sposób na długie testy

Ostatnio dodałem test z tabliczki mnożenia do 400. Ma 55 pytań. To jednak nie rekord. Najdłuższy test w bazie ma aż 186 pytań! I, co ciekawe, został już 10 razy rozwiązany. Podziwiam, bo sam bym chyba nie dał rady.

Jeśli masz taki sam stosunek do przydługawych testów jak ja, nie musisz ich rozwiązywać w całości. Teraz możesz sobie wybrać na ile pytań chcesz odpowiedzieć. Ja na przykład poćwiczę sobie teraz tabliczkę mnożenia do 400 na 10 pytaniach. W szkole uczą nas tabliczki mnożenia do 100, ale tak na dobrą sprawę czy przechowywanie na stałe w pamięci wyniku mnożenia 8 x 9 jest bardziej uzasadnione niż przechowywanie tam wyniku mnożenia 11 x 12? Nie bądźmy zakładnikami systemu dziesiętnego 😉

 

Sprawdź swoje wyniki

Jak to zrobić? To proste: zaloguj się, przejdź do swojego konta i kliknij Moje wyniki w bocznym menu (patrz załączony obrazek). W tej chwili sekcja Moje wyniki zawiera podstawowe informacje, z czasem postaram się ją rozbudować o te bardziej szczegółowe.

Mam nadzieję, że nowe narzędzie okaże się przydatne w monitorowaniu postępów. Czekam oczywiście na wszelkie uwagi i sugestie.

Strzałka w prawo odsłania odpowiedź

Docierają do mnie sygnały, że pytania otwarte (te, które wymagają samodzielnego wpisania odpowiedzi) są trudniejsze do rozwiązania. Nie wiem czy to dobrze, czy źle, ale dostrzegam sytuacje, w których wprowadzanie odpowiedzi z klawiatury może być źródłem problemów.

Spójrz na poniższy obrazek. Na zadane pytanie odpowiedziałem prawie dobrze (poprawna odpowiedź zamiast previous night ma na końcu night before). Prawie robi niestety różnicę i odpowiedź została potraktowana jako błędna. Mam co prawda drugą próbę, ale szkoda, że muszę wpisać ponownie fragment if they had watched that film the. To 33 uderzenia w klawisze, których mógłbym sobie zaoszczędzić. Czy da się coś z tym zrobić? Otóż teraz już tak.

Aby odsłonić wpisany wcześniej fragment poprawnej odpowiedzi (tekst zaznaczony na zielono), naciśnij i przytrzymaj klawisz strzałki w prawo (jeżeli korzystasz z przeglądarki Opera, naciskaj klawisz wielokrotnie, żeby odsłaniać kolejne litery). Tekst pojawi się w polu odpowiedzi.

Masz inny pomysł na udoskonalenie testoManiak.pl? Skorzystaj z przycisku Twoja sugestia po prawej stronie ekranu.

Nowa opcja w profilu użytkownika

Dodana jakiś czas temu możliwość zgłaszania błędów w testach przyniosła już zamierzone rezultaty. Sporo błędów zostało poprawionych. Jest dobrze, ale może być jeszcze lepiej. W profilu użytkownika pojawiała się opcja: powiadom mnie o błędach w moich testach. Powiadom oczywiście emailowo. Wszyscy użytkownicy mają tę opcję “na dzień dobry” zaznaczoną. I zachęcam do pozostawienia jej w tym stanie. Do newslettera też zachęcam. Na razie jest wysyłany rzadko, ale to może się zmienić.